Háziszappan


„Egyszerű eszközökkel tartalmas célokért” nálunk ez a családi szlogen, s gyakorlatilag mindenre elmondható. Nincs ez másként a szappanhasználattal sem, ha abból indulunk ki, hogy akár tiszta vízzel is lehet(ne) mosakodni. Sajnos azonban a környezetünk túlságosan szennyezett, nem tudunk kellően megtisztulni, szükség van kiegészítő szerekre. Én a szappant ajánlom. S hogy miért? Az sem titok…Nem is olyan régen még én is bőszen vásároltam és kentem a csodákat ígérő – mint például: örök fiatalság, dús haj, vakító fehér fogak – kozmetikai szereket, amik bár gyanúsan meseszerűek voltak úgy gondoltam megérdemlem. A várt életérzés és hatások hogy-hogy nem elmaradtak, helyette lett száraz a bőröm és sovány a pénztárcám. S ekkor, is mint oly sokszor eszembe jutott a nagymamám, aki sose használt semmilyen kencét. Hát utánanéztem nagyi házi praktikáinak, s jót mosolyogtam: „hogy ez eddig nem jutott eszembe”. Az első könyv, ami ezek után a kezembe került Dawn Mellowship, Toxic beauty-ja volt (kellemes cím: Mérgező szépség) melyben fel van sorolva a kozmetikai ipar által használt minden tikos összetevő valamint hatásuk. Hát a hatás nem maradt el… azonnal óriási hely lett a fürdőszobánkban. A témának rengeteg irodalma van, amit melegen ajánlok, de csak az erős idegzetűeknek…

Miért jó a szappan?

A szappant régen a föníciaiak, kecskezsírból és bükkfa hamujából állították elő, s már akkor nagyon okosan bőrbetegségek kezelésére is használták. Az igazi szappan vizes oldata lúgos, s mivel a bőr enyhén savas vegyhatású (pH), a reklámok éveken keresztül lebeszéltek a szappanos mosakodásról. Pedig az egészséges bőr, különösen fiatal korban, viszonylag gyorsan újjátermeli védőköpenyét, s egyébként is egy enyhén savas tonikkal, vagy otthon is elkészíthető öblítővízzel könnyen visszaállítható az arc bőrének savas pH értéke. A szappan, mint enyhe peeling (bőrradír), a zsíros piszoktól és az elszarusodott hámsejtektől is megszabadítja a bőrt, s így az üdébbé, frissebbé válik. Az enyhén lúgos szappan mivel szaruoldó, bőrpuhító hatású, segíti a bőr természetes működését, öntisztulását. A tapasztalatok szerint a vastag szaruval borított bőrfelszín nem csak száraz érzete miatt kellemetlen, de szigetelő tulajdonsága miatt a hatóanyagok felszívódását is gátolja. A puhán tartott bőr ápolásához viszont lényegesen kevesebb kozmetikumra van szükség. /forrás: http://tudatosvasarlo.hu/cikk/szappanokrol/

Számos kellemes hatása mellett azt is nagyon szeretem benne, hogy rém egyszerű elkészíteni, és a fantáziánknak semmi sem szab határt.
Ajánlott irodalom:

Dr. Rózsa Sándor – Testápoló kislexikon (kozmetikumok átvilágítása, kozmetikum összetevők listája)

Susan Miller Cavitch – The Soapmaker’s Companion

Susan Miller Cavitch – The Natural Soap Book

Dawn Mellowship – Toxic beauty

Szappankészítő tanfolyam: Galgaszappany

 

Leave a comment

Vélemény, hozzászólás?